Pókember: Irány a Pókverzum! — Miért remekmű? Hogyan változtatta meg az animációs filmipart?

Friendly™
5 min readFeb 13, 2024

Ahhoz, hogy gyönyörű animációkat láthassunk a legtöbb CG (Computer Graphics) filmben, szükségünk van rengeteg tehetséges és elkötelezett művészre, akiket speciális feladatokkal bízhatunk meg. Ilyen feladat például a modellezés, a renderelés, a fényelés, a kompozitálás, a textúrázás, és még sorolhatnánk.

Ebben a cikkben azonban egy konkrét feladatot vesszük górcső alá, és ez nem más, mint a renderelés.

De miért pont erre fókuszálunk?

Egy film workflow-jának ezen lépésén keresztül vezetlek végig titeket azon a forradalmi döntésen, amelyet anno a Sony Pictures Animations 2017-ben hozott meg. De kezdjük az elején..

Mi is az a render, renderelés?

A renderelés egy szakkifejezés, ami maga a kimentési, exportálási folyamatot jelenti különböző szoftverekből. Vegyük alapul a 3D szoftverekből történő renderelést: itt a számítógépünk figyelembe veszi a geometriákat, amiket akár mi is készíthettünk, a textúrákat, a fényeket, esetleg a kamera beállításokat, és akár több száz órányi számítást végez a háttérben, míg végül megkapjuk az általunk komponált, kitalált képet.

Render előtt, render után

A legtöbb render motor a valóságra épül (fizikai motor). A világunkban jelenlévő fényeket, árnyékokat, tükröződéseket szimulálja. A PIXAR például az összes animációs filmjében használ ilyen fizikai render motort, amely a letisztult, rajzfilmszerű képekhez ad hiteles fényeket és árnyékokat. Gondoljunk azokra a letisztult, rajzfilmes képekre, amelyek bár stilizáltnak tűnnek, mégis megjelennek rajtuk valós fények és árnyékok. Ebből a stílusból fejlődött ki a PIXAR look kifejezés.

Lelki ismeretek (2020) — Pixar

Ez most a népszerű és mindenki által elfogadott szabvány. A filmes stúdiók még mindig ezt a képi világot követik, mivel ez anyagilag megbízhatónak bizonyul számukra.

Fun fact: A Disney életében előfordult már olyan (Bolt rajzfilm, 2008), hogy egy a trendeknek ellentmondó rajzfilmet akartak gyártani, ahol már előre készítettek statikus rajzokat arról, hogy milyen végleges látványvilágot szeretnének a filmnek, de végül teljesen megváltoztatták azt, és a végeredmény ugyanolyan lett, mint azelőtt volt.

Koncept rajz — Bolt (2008)
Végleges render — Bolt (2008)

Ez is azt bizonyítja, hogy a stúdiók, mint a Disney, túlságosan féltek kísérletezni, bármennyire is vágytak rá. A 2016-ban bemutatott MOANA film is eltérő, kísérletező vizuális világgal indult, végül pedig csak 30 másodpercnyi tartalom maradt meg az eredeti stílusból. Természetesen voltak kísérletezések és rengeteg rövid film készült stilizált 3D stílusban, de senki sem merte még egy egész estés filmmel kipróbálni. Ezen a téren 2017-ig senki sem mert komolyan kockáztatni.

Ekkor érkezett a képbe az „Into the Spider-Verse”. A Sony Pictures volt az első, aki teljesen felrúgta a megszokott 3D látványt, és olyan elemeket hozott be, amire senki sem számított. Leegyszerűsített grafikai bevillanások sorozata, amelyek mintha egy képregény könyvből lettek volna átemelve, és nem csak. Nem használtak elmosódást vagy mélységélességet a snittjeikben. Az egész film olyan volt, mint egy konkrét textúra bomba, minden képkocka mintha mérnöki pontossággal lett volna megalkotva. Akár különálló festményekként is működtek volna. Minden karakter saját látványvilágot hozott magával az Univerzumba, amit kulturális hatások tettek még különlegesebbé. Elképesztő, hogy úgy jelenhet meg több egymástól elkülönülő stílus, hogy a nézőnek nincs negatív érzete ezzel kapcsolatban. Zseniális.

Gwen egy álomvilágban él. Pasztellszínű, vízfesték hatásokban lövi hálói
Hobie karakteréhez megfelelően, egy pop-art, kollázs világ

A szupervizor egyik nyilatkozatából kiderült, hogy már bőven másfél éve dolgoztak a filmen, és még mindig azt érezték, hogy a nézők többsége utálni fogja az egészet. Úgy érezték, hogy túl sok kockázatot vállalnak. Elképesztő, hogy mekkora kitartásra volt szükségük ahhoz, hogy végigmenjenek ezen az úton, megőrizzék a film identitását, és ne hagyják magukat befolyásolni.

A film kivitelezésében nagy szerepe volt a Lollipop Shaders nevű cégnek. Sikerült egy olyan egyedi és eddig nem létező shading szoftvert kifejleszteniük, amelyet azóta több neves stúdió is alkalmaz. Ez egy megoldás volt azok számára, akiknek nem volt lehetőségük házon belül egyedi szoftvert lefejleszteni.

És mire volt képes ez a szoftver?

Képes volt „megtörni” az eddig használt fizikai motort. Olyan hálózatokat (node rendszereket) hoztak létre, amelyek végeredménye egy életszerűtlen, mégis lenyűgöző kép volt.

Háttérben elmosódott tárgyak

Például azokat a részleteket, amelyek a valóságban homályosak lennének, átdolgozták úgy, hogy a szín csatornákat egymástól eltolták, emiatt a hátteret „háromszor látjuk”,azaz három különböző színben.A fények és az árnyékok is markánsan változtak. Raszterizált textúrákat alkalmaztak az előbbihez, míg az utóbbinál satírozott árnyékok jelennek meg, mintha kézzel rajzolták volna.

Viszont a 3D elemek mellett rengeteg 2D rajz is megjelent. Például az arcon lévő vonalak, amelyek segítik a karakterek mimikájának kiemelését, a mozgásban lévő tárgyak körül megjelenő vonalak, vagy akár a váltakozó képkockaszám.

Arcon megjelenő 2D vonalak

Csupán 2 hónappal a bemutató után a Sony Pictures Animation legnagyobb bevételű filmje lett, mintegy 384 millió dollárral. A film „mindössze” 90 millió dollárból készült. 2018-ban világszerte a 25. legnézettebb film volt.

Ruhán megjelenő festett árnyékok

Kimondhatjuk, hogy az „Into the Spider-Verse” akkora hatással volt a világra és a szakmára, hogy sikerült megtörnie a hosszú éveken át tartó Pixar uralmat, ezzel párhuzamosan egy saját trendet teremtett. Azóta több hasonló stílusban megjelenő filmet is láthattunk. Például: A michellék a gépek ellen, vagy a Csizmás Kandúr — az utolsó kívánság. Ezek az animációs filmek bár visszafogottabbak, az Into the Spider-Verse hatására olyan eddig nem látott technikákat alkalmaznak, amelyeket ezelőtt el sem tudtunk volna képzelni.

A cikk végére kötelező megemlíteni Daniel Pemberton nevét, hiszen ő alkotta meg a Pók-Verzum összes zenéjét és zseniális munkát végzett. Itt elérhető az összes:

Források:
https://www.youtube.com/watch?v=lHtX4t1ECVw
https://www.youtube.com/watch?v=l96IgQmXmhM
https://www.youtube.com/watch?v=5sv-XRRZ-Tc
https://www.youtube.com/watch?v=CUlbiMNYs1Q


Rémán Szilamér
motion designer

A Friendly™ Creative Innovation Space egy erős stratégiai szemléletű kreatív ügynökség, ahol lépést tartunk a digitális tér alakulásával, változásaival. Céged, márkád és/vagy szolgáltatásod hatékony kommunikációjához minden eszközt és kompetenciát (stratégiai- és kreatív tervezés, médiatervezés, fotó- és filmprodukció, digitális eszközök- és webfejlesztés) házon belülre hoztunk. Ha többre vagy kíváncsi, vagy dolgoznál velünk, akkor jelezz nekünk itt.

--

--

Friendly™

A Friendly™ egy kreatív ügynökség, amelynek jövőképe a digitális média iránti elkötelezettségből és a feltörekvő technológiák iránti szenvedélyből születik.